Turhal İlçe Müftülüğü
Anasayfa Duyurular V.İrşat Hutbeler Videolar Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Galeri İletişim Z.Defteri
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINCA TÜM MÜFTÜLÜKLERİN WEB SİTELERİ TEK TİPE DÖNDÜRÜLMÜŞTÜR YENİ SİTEMİZ İÇİN TIKLAYINIZ CUMA VAAZLARINI GÖRÜNTÜLÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ (DENEME)

Esmaü'l Hüsna

Diyanet İşleri Başkanları

Günlük Hadisler

ANKET

Yeni Sİtemizi Nasıl Buldunuz?


Tüm Anketler

ULU CAMİİ(CAMİİ KEBİR)

Varvara tarafından yapılmıştır. Varvara Rum kale kumandanının kızıdır. Battal Gazi kaleye esir düşünce, ondan etkilenerek Müslüman olmuştur. Battal Gazi sesli olarak zindanda devamlı Kur'an okur ve namazını kılardı. Varvara Müslüman olduğunu gizleyerek.  Babasından kilise yapımı için izin ister. Amacı cami yaptırmaktır. İnşaat bitiminde babası kontrole gelir. Bir bakar ki ne görsün kilise yerine cami yükseliyor. Kızgınlıkla kızına kılıcını sallar. Yaralan  Varvara sürüne sürüne (vara vara) oradan uzaklaşır. Varvara suyunun çıktığı bölgeye gelince ruhunu teslim eder. Öldüğü yerden bugünkü Varvara suyu ve gözeleri-kaynakları çıkar. Cenazesini de yanındaki tepenin zirvesine defnederler. Tepenin ismi de bundan böyle Varvara tepesi adını alır.

            Cami 762 m2 arsa üzerine yapılmış olup, iç alanı 450 m2'dir.İbadet kapasitesi de 600 kişidir. Zaten caminin yapılış planına bakıldığında farklı bir plan uygulanmıştır. Şöyle ki; genelde camilerin yapılış planına göre, ana giriş kapısı kıblenin, mihrabın karşısındadır. Yani kuzeydedir. Hâlbuki bu caminin giriş kapısı diğerlerinden farklı olarak batı taraftadır, yan kısımdadır. Aynı kilise mimarisinde olduğu gibi. Caminin tamiri ise Emir İshak tarafından M.950 / H.1530 tarihinde yapılmıştır. İshak Bey, Kanuni Sultan Süleyman'ın komutanla­rındandır. Turhal'a Abaza Mehmet Paşa'nın cezalandırılması için gelmişti. Caminin bakımsız durumunu görünce tamir ettirmeye karar verip, tamir ettirmiştir. Bu konudaki kitabe caminin iç giriş kapısının üzerindedir. Yanına ilave bölüm yapıldığı için kitabe içeride kalmıştır.

            Çukurda kaldığı ve zeminden su çıktığı için, H:1319/M: 1802 yılında zemin toprakla doldurulmuştur. Almus barajı yapılana kadar Yeşilırmak sık sık taşardı. Ekili alanlara ve yerleşim yerlerine çok zarar verirdi. Taşıdığı zaman Ulu caminin duvarının dibine kadar ulaşırdı. Yeşilırmağın taşması son bulduğu için günümüzde tekrar eski haline getirilmiştir. Bugün ana camiye girmek için merdivenle aşağı doğru inilerek girilmektedir. Ana caminin arkasındaki asma katta kaldırılmıştır.

         İki kubbelidir. İkişer basık kemerle doğu-batı yönünde genişletil­miştir. Cami girişindeki bölüm sonradan ilave edilmiştir. 1939 depreminde ( halk arasında büyük zelzele denir) minarenin şerefe üzeri yıkılmıştır. Şerefe tamir edilirken biraz da uzatılmıştır. Turhal'ın en eski camisidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında camide atlı askerler ağırlanmıştır.1951 yılında tamir edilerek tekrar ibadete açılmıştır. 2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılarak tekrar hizmete sunulmuştur.


 

Kesikbaş (Şeyhmustafa)

Eski çağların coğrafyacısı Amasyalı Strabon (M.Ö.63-M.S.19) eserinde Turhal'la ilgili şu ifadelere yer verir. Yeşilırmak vadisinden bahsedilirken, ‘eski ..Devamını Okumak İçin Tıklayın

 

 

 

Ulucami ( Camiikebir)

            Varvara tarafından yapılmıştır. Varvara Rum kale kumandanının kızıdır. Battal Gazi kaleye esir düşünce, ondan etkilenerek Müslüman olmuştur. Battal Gazi sesli olarak zindanda devamlı..Devamını Okumak İçin Tıklayın

 

 

 

Dazya (Gümüştop Köyü Camii)

Komano’dan kaçan Hıristiyan halkın, ilk yerleşme alanından biri Dazya köyüdür.

Kuzey-batı köşesine sonradan ilave edilmiş dar-ül huffaz ile birlikte meyilli..Devamını Okumak İçin Tıklayın

 

 

 

 

 

İlçe Müftümüz

Mehmet AKPINAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Linkler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Saat

Namaz Vakitleri

<!----- Copyright © 2012 Tüm Hakları Turhal İlçe Müftülüğüne Aittir. İbrahim ÖZDEMİR İletişim :03562751390 Fax : 03562757105-----!>
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi